Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW "Brzeziołączanki" w Brzeziej Łące
SMS o treści POK.5251 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Koło Gospodyń Wiejskich „Brzeziołączanki” zostało założone ponad 2 lata temu i liczy 23 aktywnych członków o różnorodnym wykształceniu i doświadczeniu, zarówno zawodowym jak i życiowym. Członkowie to społecznicy, aktywnie uczestniczący w wydarzeniach lokalnych odbywających się na terenie naszej wsi, jak również dotyczących szerszej społeczności.
Od 2019 roku Koło wzięło udział w organizacji i obsłudze gastronomicznej wielu cyklicznych imprez dla mieszkańców naszej wsi i gminy: Dzień Kobiet, Posprzątajmy naszą Brzezią, Bicie Zielonego Rekordu Polski (nasadzanie krzewów i drzewek), Festyn Parafialny, Dożynki Gminne i Wiejskie, Jarmark Produktu Regionalnego Smaki Dobrej Widawy, Turniej Piłkarski BrzeziaCup, Piknik na IV Łapach, Festiwal Talentów, Mikołajki dla dzieci, biegi charytatywne czy ubieranie naszej wiejskiej choinki.
Jednym z sukcesów koła było wygranie w 2019 roku udziału w warsztatach kulinarnych z p. Robertem Sową. Od początku pandemii w 2020 roku nasze członkinie włączyły się w akcję szycia maseczek dla medyków i mieszkańców wsi, przygotowywanie upominków dla służb medycznych ze szpitala przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu oraz w organizowaną przez ARiMR akcję pomocy ogrodnikom i sprzedawcom chryzantem w związku z COVID.
W 2021 roku KGW Brzeziołączanki wzięło udział w szkoleniu organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach Operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. W miesiącach od lipca do września 2021 nasze Koło prężnie zaangażowało się w rządową akcję #Szczepimy Się z KGW. Zorganizowaliśmy 3 wydarzenia, na których istniała możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Przed Dożynkami Gminnymi 2021 przeprowadziliśmy warsztaty wyplatania wianków oraz warsztaty florystyczne. Podczas dożynek uhonorowano nas 3-cim miejscem na najładniejsze stoisko KGW. W październiku 2021 rozpoczęłyśmy projekt „Ramię w ramię - jak dobrze mieć sąsiada”, który organizujemy dzięki grantowi przyznanemu przez Ośrodek „Działaj Lokalnie” - Lokalna Grupa Działania. W ramach projektu przepowadzono 2 warsztaty florystyczne oraz zapoczątkowaliśmy kronikę naszej wsi.
Oprócz działalności publicznej na rzecz wsi i mieszkańców, dbamy również o siebie – o członków naszego Koła. Organizujemy regularne comiesięczne spotkania dla członków Koła na których dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniami – wspólnie uczymy się robić kiszonki, gotujemy, lepimy pierogi, robimy wianki, mydełka czy biżuterię, a nawet medytujemy i słuchamy koncertów gongów. W styczniu 2022 udało nam się zorganizować pierwszy integracyjny wyjazd Koła.
Nasza mała społeczność daje nam dużo radości, energii do działania i pomaga przełamywać codzienną życiową rutynę. Od kilku tygodni nasza działalność skoncentrowała się na pomocy Uchodźcom z Ukrainy. Zorganizowaliśmy punkt zbiórki darów na świetlicy wiejskiej i rozdysponowujemy dary wśród naszych lokalnych Gości, ale także zaopatrujemy konwoje humanitarne. Nasze członkinie zaaranżowały codzienne popołudniowe zajęcia integracyjne dla Ukraińskich dzieci. Staramy się zapewnić naszym Gościom przestrzeń do spotkań na świetlicy wiejskiej, żeby mogli się poznać i podzielić doświadczeniami, spędzamy z nimi czas, lepimy pierogi i wspólnie wypatrujemy lepszych czasów.