Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW "Herbaciarki" w Sulisławicach
SMS o treści POK.5223 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Informacja dot. działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Sulisławicach „Herbaciarki” Zdzisława Zwierzyk –Przewodnicząca KOŁA. Przedstawię działalność Koła od czasu zarejestrowania Koła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu tj. od 18 grudnia 2018 r. Pod koniec 2018 roku została zorganizowana wigilia dla samotnych osób. Pierwsze miesiące 2019 roku pochłonęły prace nad dalszą rejestracją urzędową zgodnie z wymogami statutowymi. W kolejnych miesiącach członkinie Koła pomagały przy organizacji święta z okazji Dnia Kobiet. Następnie w miesiącu kwietniu odbyły się warsztaty wielkanocne a wykonane ozdoby przeznaczono na cele charytatywne dla potrzebujących.
Kolejno w czerwcu odbyła się Noc Świętojańska, wicie wianków i rzucanie na wodę oraz ognisko przy muzyce. Przyrządzaliśmy posiłki dla pielgrzymów i gości podczas obecności w Sanktuarium kapłana z Ugandy Johna Bashobora. Był także ‘’ Piknik pokoleniowy ‘’ z różnymi atrakcjami. Braliśmy udział w obchodach 25-lecia Agencji Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu wystawiając własne stoisko z zupą partyzancką i innymi produktami . Z tego tytułu otrzymali śmy dyplom uznaniowy i nagrodę rzeczową.
Występowaliśmy o dotację do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju na cele zorganizowania warsztatów dla osób opiekujących się lub chcących się opiekować osobami niepełnosprawnymi, o dotacje z programu ‘’Działaj lokalnie ’’w Sandomierzu w zakresie nasadzenia krzewów obok Placu zabaw oraz zakupu termosu transportowego. Staraliśmy się o dotacje z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Spółdzielczego Rolników w Warszawie o zakup maszyny do skubania drobiu.
Jesienią braliśmy udział w Targach handlowych w Kielcach, zorganizowaliśmy ognisko dla mieszkańców przy muzyce. Zorganizowaliśmy uroczystość z okazji 101 rocznicy Dnia Niepodległości Polski wspólnie z młodzieżą szkolną przy własnym poczęstunku. Pod koniec roku zaprosiliśmy wszystkie kobiety na spotkanie z Fizjoterapeutą nt. chorób kobiecych. W 2019 roku udało nam się wyegzekwować od władz gminy utworzenie Otwartej Strefy Aktywności w nasz ej miejscowości. Z naszej inicjatywy skorzystały także i inne miejscowości bo i u nich również powstały takie strefy.
Wspólnie z kobietami integrujemy się na siłowni plenerowej i rożnych spotkaniach okolicznościowych. Udało nam się także wyegzekwować lokum dla Koła, w którym do dziś działamy. W 2019 roku udało nam się zakwalifikować do konkursu w ”Bitwie Regionów”, gdzie występując po raz pierwszy w konkursie i serwując potrawę pn. ‘’zupa partyzancka” otrzymaliśmy III miejsce i nagrodę rzeczową. Braliśmy także udział w plebiscycie Agro Mistrzowie Roku”, gdzie zajęliśmy III miejsce w powiecie sandomierskim jako Koło, i II i III miejscu jako najlepsze gospodynie w powiecie sandomierskim.
W styczniu 2020 roku zaprosiliśmy władze Policji, Radę Sołecką i Strażaków do przekazania dzieciom i młodzieży zasad n/t bezpieczeństwa na drodze, rozdając im jednocześnie gadżety i upominki. Zorganizowaliśmy zabawę karnawałową, Dzień Kobiet, warsztaty wielkanocne przy udziale przedstawicielki z GOK z Łoniowa. W miesiącu maju zakupiliśmy kwiaty donice i dokonałyśmy nasadzeń przy Placu Zabaw, Otwartej Strefie Aktywności obok lokum KOŁA i wokół figury w Rynku. Zakupiono baner na Boże Ciało i przyozdobiono ołtarz polowy z okazji tego święta. Zakupiono tablice z nazwą Koła. Odbyło się także spotkanie integracyjne w Berezce z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich, gdzie dokonano wymiany doświadczeń i poglądów statutowych Koła.
Z okazji Narodowego czytania Balladyny” zorganizowaliśmy również jako członkowie koła, czytanie tego utworu przy placu sołeckim. Z okazji corocznego odpustu święta N.N.P. w Sulisławicach ufundowaliśmy kosz z owocami na ołtarz polowy. Miesiąc październik był miesiącem ostrych obostrzeń sanitarnych, działania nasze były nieco ograniczone nie mniej jednak i tak 11 listopada zostały zapalone znicze na grobach partyzantów „”Jędrusie”.
Wspieraliśmy finansowo chore dziecko z gminy Koprzywnica. W okresie świątecznym przybraliśmy nasz balkon choinką i ozdobami świątecznymi przyozdabiając w ten sposób Rynek. Na koniec roku 2020 obdarowywaliśmy wszystkich mieszkańców kalendarzami, dostarczając je do każdej posesji osobiście. W 2021 roku w świetle dalej panującej pandemii zorganizowano Dzień Babci i Dziadka poprzez wykonanie kartek z życzeniami i częstowanie słodkościami w tutejszych sklepach. Dzień Kobiet został także zorganizowany nieco inaczej nie w świetlicy, lecz na świeżym powietrzu obok lokum. Do poczęstunku ze smakołykami rozdawano gorącą herbatkę sulisławską.
W lutym utworzyliśmy zespół muzyczny i mamy już osiągnięcia. Podobnie jak w ubiegłym roku sadzaliśmy kwiaty i roślinki przy Otwartej Strefie Aktywności i placu zabaw. Uczestniczyliśmy w pielgrzymce rodzin rolniczych w Strachocinie. Braliśmy udział w Festiwalu Etno Fork w Busku serwując własne produkty kulinarne gościom i społeczności. Przyrządzaliśmy degustacje potraw kulinarnych dla pielgrzymów podczas wiosennego odpustu z okazji „Zielonych Świątek” Przy tej okazji odwiedziły nas osoby jak Pani Poseł na Sejm Agata Wojtaszek z Panią Anią Paluch Z-cą Dyr. Świętokrzyskiego Oddziału A R i MR w Kielcach.
Zorganizowaliśmy ostatnią majówkę przy figurze Matki Bożej Sulisławskiej zapraszając wszystkich mieszkańców. Uczestniczyliśmy w strojach ludowych w święcie Bożego Ciała. Zorganizowaliśmy Piknik pn. ‘’Spotkanie pokoleniowe’’ z różnymi atrakcjami dla dzieci młodzieży i dorosłych. Można było pokosztować naszych wypieków potraw kulinarnych i napoi , dzieci razem z animatorkami poszaleć w różnych zabawach a młodzież i dorośli potańczyć przy muzyce. W tym dniu również pracownicy Urzędu Gminy wyjaśniali potrzebę zaszczepienia się przeciwko covid-19.
Z okazji dnia 11-Listopada uczciliśmy to święto wspólnie z młodzieżą i Dyrekcją Szkoły Podstawowej w Sulisławicach a po uroczystości oficjalnej wspólnie z młodzieżą zapalone zostały znicze na grobach partyzantów ‘Jędrusie.’’ Rok 2021 obfitował w różne spotkania okolicznościowe jak ; zaślubiny cz łonków i rocznice ślubu, w których braliśmy czynny udział. W planach przyjętych przez Koło oprócz posiedzeń statutowych raz w miesiącu, odbywamy spotkania imieninowe członków Koła. Obdarowujemy się w tym dniu symbolicznym kwiatkiem i skromnym prezencikiem. Zmieniliśmy również , niektóre zapisy w statucie Koła. Statut ze zmianami przekazaliśmy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji w Sandomierzu
Startowaliśmy do konkursów ; o nagrodę Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie otrzymaliśmy dyplom uznania, do konkursu ‘Spisz się w NSP w 2021 roku, również otrzymaliśmy dyplom i nagrodę rzeczową, do konkursu ” Bitwa Regionów, gdzie otrzymaliśmy dyplom uznania , do konkursu ” Polska od kuchni” w kategoriach ; artystycznym kulinarnym i ‘’miss wdzięku’’ W kategorii ‘’miss wdzięku’’ otrzymaliśmy dyplom za zajęcie I-go miejsca w województwie świętokrzyskim oraz wyróżnienie w kategorii kulinarnej za potrawę ’‘zupa partyzancka’’ Braliśmy udział w plebiscycie ‘’Agro Mistrzowie Roku’’ zajęliśmy I miejsce w powiecie sandomierskim.
Braliśmy udział z ramienia sołectwa Sulisławice w eliminacjach dożynkowych z wieńcem , gdzie otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrodę pieniężną. Mamy także dyplomy za działalność charytatywną , za zbiórkę pieniężną i odzież używaną dla chorych dzieci. Pod koniec października odbyło się spotkanie z kobietami n/t zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W miesiącu listopad odbyliśmy spotkanie integracyjne i warsztaty z Kołem Wiejskim ‘Bukowina’ w miejscowości Bukowina Tatrzańska. Podczas tego spotkania szybkim kursem nauczyliśmy się obszywania chust. Udało nam się wykonać kalendarze z własnymi wizerunkami członków Koła na 2022 rok.
Podobnie jak w ubiegłym roku obdarowaliśmy wszystkich mieszkańców kalendarzami dostarczając je do każdej posesji osobi ście, jak również przyozdobiona choinka ze światełkami zabłysła na balkonie obok lokum przystrajając znacznie Rynek. Już w tym 2022 roku w styczniu zorganizowaliśmy Dzień Babci i Dziadka poprzez rozdawanie słodyczy we wszystkich tutejszych sklepach. Tak przedstawia się historia Koła Gospodyń Wiejskich ‘’Herbaciarki” od dnia 18 grudnia 2018 roku, czyli od czasu otrzymania osobowości prawnej z / g z ustawą z dnia 9 listopada 2018 r . o kołach gospodyń wiejskich Dziękuje za uwagę.