Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW Strabella- Moja Mała Ojczyzna
SMS o treści POK.5035 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Mieszkamy w pięknej miejscowości położonej wśród malowniczych łąk i lasów, na lewym brzegu Narwi w miejscowości o nazwie Strabla- związanej z Królową Boną, która swego czasu jadąc przez Strablę, wypowiedziała Strada Bella, co znaczy z włoskiego –piękna droga. Z czasem spolszczono i dziś mamy historyczną nazwę swojej miejscowości. To zobowiązuje nasze koło do kultywowania i pielęgnowania tradycji na różnych płaszczyznach kulturowych.
Koło Gospodyń Wiejskich” Strabella- Moja Mała Ojczyzna” zostało założone w 2019r, ale swoje działania rozpoczęliśmy w 2009r., od założenia Klubu Seniora , później stowarzyszenia, a następnie zespołu śpiewaczego „ Młodzi Duchem” Nasze działania przez lata rodziły się w bólu, ale upór i determinacja ludzi dobrej woli sprawiło, że jesteśmy dumni ze swoich działań na rzecz społeczności lokalnej i regionu.
Członkowie koła to seniorzy w wieku emerytalnym, posiadający niewielkie środki , które nie pozwalały na bardziej efektywne promowanie rodzimej kultury i folkloru. Jednak to grupa ludzi aktywnych, kreatywnych z ciekawymi pomysłami. Działania nasze pokazały , iż panie mają duży potencjał w dziedzinie kulinarnej. Wielokrotnie braliśmy udział w konkursach kulinarnych na szczeblu lokalnym podczas Dożynek Parafialno-Gminnych- ( przygotowanie stołów regionalnych). Na szczeblu powiatu zajęliśmy I miejsce w konkursie na ciasto owocowe, w ramach festynu „Pelargonia 2019r. Udziałem naszym było prezentowanie kilkakrotnie swoich produktów na forum wojewódzkim, w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów”. Ostatnio uczestniczyliśmy w” VI Edycji Aktywności Wiejskiej” oraz” Inicjatywie Społecznej 2019.” Jesteśmy inicj atorami spotkań integracyjnych , prezentujemy swoje umiejętności, realizując konkursy zlecone przez Urząd Gminy na zadanie publiczne.
Dzięki takim działaniom mogliśmy zgromadzić trochę sprzętu AGD i artykułów, które niezbędne są w kuchni. Do nie dawna nasz dobytek przechowywaliśmy w bibliotece. Kiedy powołaliśmy KGW radykalnie uległa zmianie nasza sytuacja, nie tylko pod względem lokalowym, ale w dużej mierze finansowo. Dzięki dotacjom możemy realizować nasze wcześniejsze plany . W 2019r. świętowaliśmy 10-lecie Naszego Klubu Seniora, zaprosiliśmy wszystkie koła z naszej gminy i sąsiedniej, władze samorządowe, wojewódzkie, co odbiło się dużym echem w naszej miejscowości i gminie. Wsparcie finansowe otrzymane w 2021 r. przeznaczyliśmy na zakup butów ludowych ,aby uzupełnić strój , jaki pozyskaliśmy dzięki realizacji projektu.
Cyklicznie organizujemy spotkania z degustacją przygotowanych potraw, na które zapraszamy seniorów z sąsiednich gmin. Przeprowadzamy warsztaty kulinarn e , plastyczne ( na symbole wielkanocne i ozdoby bożonarodzeniowe) z udziałem dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej. Przygotowywane są inscenizacje okolicznościowe z dziećmi i młodzieżą ( na Dzień Babci, Dzień Matki, Jasełka, Andrzejki, Dzień Seniora… ).
Zespól śpiewaczy Młodzi Duchem”, prezentuję się dla społeczności lokalnej na terenie naszej gminy podczas ważnych uroczystości: świąt patriotycznych , festynów , dożynek , WOŚP, oraz występujemy gościnnie w sąsiednich gminach. Ostatnio realizowaliśmy projekt " Cudze chwalicie, swego nie znacie" w pięknej scenerii pałacu zabytkowego w Strabli , przybliżając historię naszej miejscowości, przedstawiliśmy inscenizację, oraz przygotowaliśmy dania regionalne.
Nieustannie poszerzamy nasze działania aby integrować się z innymi kołami , czerpiąc z doświadczenia i bogactwa tych organizacji . Działania nasze pokazują, że w ludziach starszych jest potrzeba i ogromna ch ęć rozwijania pasji, talentów-spełnienia. Istotą tego jest niezłomna praca seniorów, która zintegrowała społeczność lokalną do działań, aby ocalić od zapomnienia tradycję obrzędów ludowych oraz upowszechniać kulturalne spędzanie wolnego czasu.
Reasumując wieloletnią działalność klubu seniora, a teraz koła gospodyń wiejskich, mogę powiedzieć -nie zmarnowaliśmy, tego czasu, przełamaliśmy stereotypy, wyszliśmy z domu aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem, promować swoją miejscowość, gminę, region-nabrać wiatru w żagle bo jesteśmy "młodzi duchem'’. W myśl słów „ Czasu nie można zatrzymać ,ale można go nie zmarnować”. Przykładem tego. jest Koło Gospodyń Wiejskich ze Strabli.