Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW w Suszcu
SMS o treści POK.5147 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
W latach 2019r.- 2021 r. działalności Koła udało się odtworzyć i zrealizować przedsięwzięcia, które były dobrym sposobem na integrację i aktywizację naszej społeczności. Przedstawione wydarzenia są niezapomnianą podróżą w przeszłość.
Skubanie pierza
Panie urządziły obrzęd darcia pierza,który był kiedyś jednym z niewielu form życia towarzyskiego na wsi.
Dzień Kobiet
Integracyjne spotkanie członkiń Koła z mieszkańcami połączone zostało z obchodami Dnia Kobiet. Ten wieczór spędzono na wspólnej zabawie.
Gala „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej”
Podczas tego wydarzenia odznaczenie w kategorii”Kobieta Obyczajów i Tradycji”otrzymała członkini naszego Koła.
Wywołaj wspomnienia – tradycyjne sianokosy
Pokazano społeczności a przede wszystkim dzieciom i młodzieży, jak dawniej wyglądało koszenie trawy i suszenie jej na siano.
Festiwal „Chochla 2019”
Promowanie tradycyjnej kuchni na XII Festiwalu Pszczyńskich Maszkietów. Daniem konkursowym był deser „Ożyrok Suszecki”.
Konkurs „Tradycje i kulinaria ziemi pszczyńskiej”
Udział w czwartej edycji Powiatowego Konkursu, którego tematem były „Ryby i potrawy z ryb na ziemi pszczyńskiej”. Naszym daniem konkursowym był „Karp babci Eli z zupą rybną”.
Jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Suszcu
Wszystkim członkiniom, tym obecnym i tym sprzed lat, przekazano podziękowania wyrazy szacunku i uznania za zaangażowanie w upowszechnianiu kultury i tradycji.
Album – książka pt. „Ocalić od zapomnienia”
Z okazji 60-tej rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich do końca kwietnia br. wydany zostanie album, który przyczyni się do poznania przez społeczeństwo historii Koła od 1959r. Publikacja albumu stanowić będzie księgę pamięci i ocali pewien fragment historii od zapomnienia.
„Przenieś się w czasie -tradycyjne wykopki”
Podczas tego wydarzenia z udziałem pań przebranych w dawne stroje uczestnikom pokazano jak wyglądało tradycyjne kopanie i zbieranie ziemniaków przy użyciu zabytkowego sprzętu i narzędzi.
Piękno tradycji- „Warsztaty tworzenia tradycyjnej korony dożynkowej”
W ramach warsztatów przekazano dzieciom i młodzieży wiedzę jak powstaje tradycyjny wieniec dożynkowy który ma kształt korony, który obok bochna chleba jest najważniejszym symbolem dożynek.
„Kuchnia babć Celiny i Teresy”
Na spotkaniu warsztatowym z udziałem dzieci i młodzieży według przepisów babć wykonane zostały ciasteczka oraz przetwory z owoców i warzyw.