Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW w Świniarowie
SMS o treści POK.5014 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Powstanie naszego koła wiąże się poniekąd z wydarzeniem religijnym. W 2017r. podczas procesji rezurekcyjnej na skutek silnych wiatrów został złamany drzewiec od naszego feretronu. Mieszkańcy pod kierownictwem naszego radnego z kościoła zdecydowali, że przy takiej okazji trzeba odnowić też feretron. Mobilizacja i chęci pozwoliły na zbiórkę stosownej kwoty i odnowienie drzewca z feretronem. Uroczyste poświęcenie odbyło się podczas mszy poświęconej mieszkańcom naszej wioski. Po południu przy wspólnym obiedzie jedna z mieszkanek wpadła na pomysł zwieńczenia tak zgodnej i sprawnej grupy działania założeniem koła gospodyń wiejskich.
Kiedy tylko w 2018r. otrzymaliśmy informację o zakładaniu Kół Gospodyń Wiejskich przystąpiliśmy do sfinalizowania naszego wcześniejszego pomysłu. Decyzja była szybka i bardzo słuszna, a z wyborem zarządu nie było najmniejszego problemu. I w ten oto sposób Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie zostało zarejestrowane w grudniu 2018r. Liczy 36 członkiń, ale planowane są jeszcze przyjęcia mężczyzn, którzy włączają się w pomoc przy licznych wydarzeniach. Działamy krótko, ale na swoim koncie mamy już liczne osiągnięcia.
Uczestniczymy w różnego rodzaju warsztatach, bierzemy czynny udział w projektach i konkursach, a także udzielamy się charytatywnie. Z dnia na dzień rozwijamy swoje skrzydła, poczynając od wspólnego spędzania czasu poprzez międzypokoleniową wymianę doświadczeń kulinarnych i rękodzielniczych. Jesteśmy inicjatorkami wielu uroczystości służących integracji i zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. Sprawą priorytetową dla koła jak i pozostałych mieszkańców była budowa nowej świetlicy, obecna ma już ponad 100 lat i nie spełnia warunków użytkowania XXI wieku. Kiedyś była siedzibą gminy, następnie budynkiem szkoły podstawowej. Teren za świetlicą niestety też był w „opłakanym” stanie, dlatego pewnego sobotniego popołudnia zarządziłyśmy uprzątniecie tego terenu. Sprzątnięto zalegający gruz, wycięto chaszcze (tu niezawodni okazali się panowie), wyrównano teren i zasiano trawę. Przygotowano także miejsce służące do spotkań integracyjnych na świeżym powietrzu. Brakowało tylko ogrodzenia tego terenu. I kiedy w lipcu 2019r ruszyła możliwość zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego na 2020r. ponowie postanowiłyśmy wziąć sprawy w swoje ręce i przy pomocy sołtysa zgłosiłyśmy swój projekt pt.: „Zakątek w Świniarowie – ogrodzenie działki”.
Dzięki mobilizacji wszystkich mieszkańców zbierających głosy w 2020r. na sza oaza odpoczynku została ogrodzona z funduszu zdobytego za zajęcie 1 miejsca w głosowaniu. Po przygotowaniu placu zorganizowałyśmy pierwsze ognisko integracyjne. Przybyło na nie bardzo dużo osób w różnym wieku, wszyscy się świetnie bawili i postanowili kontynuować tego typu spotkania. Kolejną okazją była impreza dożynkowa, tym razem zorganizowana w świetlicy. Każda z gospodyń przyniosła 2 potrawy przygotowane przez siebie, dzięki czemu nastąpiła jedna wielka degustacja i wymiana przepisów. Dobrej zabawie i tańcom nie było końca dlatego tego typu spotkania stały się już tradycją w naszej wsi. Mieszkańcy bardzo chętnie w nich uczestniczą bo jest to jedyna okazja do spotkania się z sąsiadami. Na imprezy przybywają dziadkowie, rodzice i wnuki. Dorośli wymieniają się doświadczeniami i swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi życia na wsi i nie tylko. W trakcie tych spotkań powstają nowe pomysły, które są realizowane przez wszystkich mieszkańców pod czujnym okiem sołtysa i KGW. Z powodu niedogodnych warunków lokalowych nie możemy prowadzić wszystkich warsztatów w swojej świetlicy (szczególnie w okresie grzewczym) dlatego korzystamy z zaproszeń zaprzyjaźnionych kół. Jednymi z wielu były warsztaty kulinarne w ramach projektu pieroga niemojskiego organizowane przez KGW Niemojki.
W roku 2020 udział w konkursie przyniósł nam II miejsce za pierogi z serem i rogaliki, natomiast w 2021 roku I miejsce za pierogi z gyrosem. Chcąc zaprezentować swoje zdolności kulinarne szerszej publiczności bierzemy udział w Jarmarkach Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych sprzedając: baby wielkanocne, mazurki, szyszki, orzechy, makowce, tradycyjne ciastka przez maszynkę, pierniki i domki z piernika. Te ostatnie są już znane na całą okolicę do tego stopnia, że podczas pandemii w grudniu 2019r. kiedy to nie odbył się jarmark bożonarodzeniowy znajomi pytali czy mogą nabyć te nasze przepiękne i pyszne domki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wsi i ich znajomych zorganizowałyśmy warsztaty kulinarne z pieczenia tych domków. Okazją do tego było zakupienie pieca konwekcyjno parowego w ramach dofinansowania dla aktywnych społecznie wspólnot przyznanego przez Samorząd Mazowsza. W związku z trwającą pandemią warsztaty nie mogły się odbyć w tradycyjny sposób, dlatego też zostały przeprowadzone w dwóch terminach. Pierwsze odbyły się w okresie przedświątecznym, na których tematem przewodnim były wypieki z piernika, które przeznaczyłyśmy na sprzedaż, a uzyskane pieniądze na zakup piachu potrzebnego do zasypania fundamentów budowanej świetlicy. Bezpośrednio po świętach zorganizowałyśmy drugie warsztaty, w których uczestniczyły członkinie KGW oraz pozostali mieszkańcy wsi. Na tym właśnie spotkaniu zrodził się pomysł konkursu na najciekawszego bałwana. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością, a w konkursie brały udział nie tylko dzieci, ale również dorośli. Wygrała nasza koleżanka z koła.
Warsztaty kulinarne to doskonała propozycja na oryginalne zajęcia integracyjne dla naszej społeczności i dlatego we wrześniu 2021r. zorganizowałyśmy „Dzień pizzy”. Wypieki i pomysłowość przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich uczestników, każdy mógł stworzyć swoją ulubioną pizzą, a następnie ją zdegustować z innymi. Kolejnym spotkaniem przez nas zainicjowanym był „Dzień gofra”. Wszyscy wiemy, że kilkadziesiąt lat temu gofry można było kupić tylko w wyspecjalizowanych punktach, jednak obecnie ten smakołyk może przygotować każdy. Okazuje się, że wcale nie jest to trudne, jednak podstawą są odpowiednie składniki oraz oczywiście gofrownica. My chciałyśmy przetestować naszą nowo zakupioną za pieniądze otrzymane z ARMiR. Znaczenie ma przygotowanie smacznego ciasta, o odpowiedniej konsystencji i o uzyskanie takiego rezultatu poprosiłyśmy specjalistów, zajmujących się tym od lat. Przeprowadzili nam warsztaty ze smażenia gofró w, w których uczestniczyło sporo mieszkańców. Nasza przewodnicząca chcąc podnieść swoje kwalifikacje po raz pierwszy uczestniczyła w Warszawie w targach cukierniczych Expo Sweet. Przywiozła smaczne i piękne doświadczenia, które mamy nadzieję choć w minimalnym stopniu przeniesiemy na swoją działalność. Swoje umiejętności miałyśmy okazję zaprezentować podczas tegorocznych dożynek w Olszance przygotowując pierogi z kapustą i grzybami jako poczęstunek dla przybyłych gości. Zaprezentowałyśmy również półmisek zakąsek w ramach konkursu na najpiękniej przyozdobioną potrawę Latem przygotowujemy do sprzedaży syropy z kwiatu bzu i lipy. Do lekkiej pracy obrywania kwiatów lipy angażujemy nasze seniorki, którym na co dzień doskwiera samotność. One czują się potrzebne i są zadowolone, że mogą przysłużyć się pozostałym mieszkańcom.
Kultywujemy tradycję swoich babć i mam w dziedzinie artystycznej poprzez rękodzieło jakim jest haft krzyżykowy. Talent swój zaprezentowałyśmy szerszej publiczności biorąc udział w konkursie „Polska od Kuchni” gdzie zostałyśmy zaproszone do etapu wojewódzkiego, który odbył się w Radomiu 31.07.2021r. Tam zdobyłyśmy cenne doświadczenia. Artyzm nasz prezentujemy również w grudniu, kiedy spotykamy się na robieniu stroików bożonarodzeniowy, którymi przyozdabiamy nasze mieszkania bądź obdarowujemy nimi naszych bliskich i sąsiadów. Od czasu założenia KGW dwie z nas prowadzą kronikę najważniejszych wydarzeń w naszej wiosce. Kiedy w maju 2021r. Centrum Archiwistyki Społecznej ogłosiło konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich – Kronikarki, zgłosiłyśmy się do niego zdobywając wyróżnienie. Stworzyłyśmy prezentację multimedialną, która ujęła jury tym, że Koło założone w 2018r. może pochwalić się prawdziwą, ręcznie pisaną kroniką. Wiosną 2021r. jedna z członkiń KGW zgłosiła przewodniczącą Elżbietę Semeniuk do konkursu „Najaktywniejsza liderka obszarów wiejskich”. Samorząd Mazowsza uznał, że nasza kandydatka otrzyma wyróżnienie bo jest liderką w swojej małej Ojczyźnie i zasługuje na podziw i uznanie. Podczas wręczania nagrody na Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów wiejskich w Otrębusach godnie reprezentowała i promowała naszą wieś Świniarów. Mamy dwie młode aktywistki Iwonę i Paulinę, które chętnie „wyszukują” w Internecie ciekawych aktywności pozostałym mieszkańcom. I w ten oto sposób wiele zainteresowanych osób mogło się spotkać z innymi kołami na wspólnych warsztatach organizowanych w ramach projektu „Kuchnia nas łączy” przez Lokalną Grupę Działania – Tygiel Doliny Bugu. Przywiezionymi stamtąd doświadczeniami podzieliły się później przy wspólnie spędzonych wieczorach. Jedna z nas wybrała się na wizytę studyjną na Litwę poznając przysmaki litewskiej kuchni regionalnej, a we wrześniu odbyła się rewizyta podczas której godnie reprezentowałyśmy naszą miejscowość.
W marcu 2022r. po raz kolejny uczestniczyłyśmy w warsztatach kulinarnych, tym razem pod tytułem „Zachowanie dziedzictwa kulinarnego w Dolinie Bugu”. Warsztaty odbyły się w Drohiczynie, a tematem przewodnim były Zaguby, danie z ziemniaków i ciasta pierogowego charakterystyczne dla kuchni podlaskiej. Pod okiem eksperta odtwarzałyśmy zapomniane tradycyjne potrawy kuchni Podlasia Nadbużańskiego oraz Regionu Nadbużańskiego w obwodzie lwowskim oraz opracowywałyśmy recepturę dań regionalnych. Czasem jesteśmy spontaniczne, szalone i tak oto po raz pierwszy nie patrząc na przedziały wiekowe w czerwcu 2021r. spotkałyśmy się na pleceniu wianków. Było to tak mile spędzone niedzielne popołudnie, że postanowiły zachęcić inne osoby do tego typu integracji w przyszłym roku. Również działając pod impulsem chwili kiedy usłyszałyśmy, że 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania rozpoczęłyśmy swoją „przygodę z kijkami. W efekcie tak to się spodobało, że zawiązała się nieformalna grupa Nordic walking, która wyrusza w drogę i spaceruje w każdej wolnej chwili. Nasze koło zostało zaproszone do udziału w spotkaniu z trzema uczestniczkami pierwszej edycji popularnego programu telewizyjnego „Sanatorium miłości”. Uczestniczki podczas spotkania zarażały pozytywną energią i skradły nasze serca. Spotkanie odbyło się 24 lutego 2022r. (Tłusty czwartek) w sali widowiskowej Łosickiego Domu Kultury. Po oficjalnym spotkaniu z Paniami zostałyśmy zaproszone na wieczorek integracyjny z potańcówką do TCDK, tam miałyśmy zapewnione pączki i ciepły posiłek. Wieczorek odbył się z udziałem gości specjalnych.
Działalność nasza to nie tylko imprezy, ale dbanie o ład i porządek w Świniarowie. Dlatego co roku włączamy się w akcję „Dnia Ziemi”, w ubiegłym roku połączoną z akcją „Czysta rzeka”. Dzięki temu teren lasu i pobliskiej Tocznej jest uprzątnięty ze wszystkich nieczystości pozostawionych przez ludzi. Jak tylko możemy poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności na temat dbania o swoje gospodarstwa i ogrody. 22 sierpnia 2021r. uczestniczyłyśmy w warsztatach florystycznych, poznając technikę układania i dbania o kwiaty. Natomiast w październiku 2021r. wzięłyśmy udział w warsztatach „Ogrody przyjazne pszczołom” – urządzanie ogrodów ekologicznych w powiecie łosickim. Warsztaty odbyły się w Niemojkach – sąsiednim sołectwie. Organizatorem operacji było Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Podczas trzech godzin teoretycznych zdobyłyśmy wiedzę w zakresie urządzania ogrodów ekologicznych przyjaznych pszcz ołom, a podczas zajęć praktycznych zagospodarowałyśmy przestrzeń ogrodową roślinami miododajnymi. Na wiosnę zdobytą wiedzę będziemy mogły przenieść do swoich przydomowych ogródków.
Często bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Pomimo, że na wsi prace są bardzo ciężkie i pochłaniają wiele czasu chętnie służą pomocą innym. Zaczęłyśmy od największej zbiórki charytatywnej w kraju, a mianowicie przygotowałyśmy na aukcję WOŚP w styczniu 2020r. i 2022r. nasze słynne dwa domki z piernika i ciasteczka. Miesiąc później w lutym 2020r. w Centrum Dialogu mieszkańcy Łosic oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich zorganizowali smażenie pączków dla Kacpra chorego na SMA. Nasze koła też wzięło w tym udział i udało się pozyskać całkiem sporą sumę pieniędzy. W lutym 2021r. pod przewodnictwem sołtysa włączyłyśmy się w akcję „Zbierania złomu dla Antosi” chorej na SMA. Zebrano 3 pełne przyczepy, a łączna masa złomu wyniosła 3770 kg. Pod koniec 2021r. już po raz kolejny w okolicach Świąt Bożego Narodzenia organizowana jest w naszej parafii akcja charytatywna. „Torbę miłosierdzia” można zabrać z kościoła, aby zakupić artykuły spożywcze, wypełnić nimi torbę miłosierdzia i przekazać ją komuś ubogiemu, samotnemu czy choremu. Jest to również okazja, aby zastanowić się, czy w sąsiedztwie lub bliskiej okolicy nie ma kogoś, kto potrzebuje zainteresowania i pomocy. My też postanowiłyśmy włączyć się w tę akcję i upiekłyśmy przepyszne tradycyjne ciasteczka przez maszynkę. Trafiły one do 25 Toreb Miłosierdzia, a te do najbardziej potrzebujących w naszej parafii.
Nowy rok 2022 rozpoczęłyśmy kolejną akcją charytatywną. Sołtys kiedy tylko dowiedział się o kolejnym dziecku potrzebującym pomocy poprosił swoich sąsiadów o włączenie się w akcję. Szymon urodził się z guzem na szyi – potworniakiem. Trzeba było zbierać nakrętki, aby poprzez dochód z ich sprzedaży wesprzeć rodziców Szymka w walce o jego zdrowie. Udało się nam zebrać w ponad miesiąc 76 kg nakrętek. Podczas pierwszych miesięcy trwania pandemii szyłyśmy charytatywnie maseczki, cięłyśmy materiał bądź gumki – każda para rąk była wtedy potrzebna. Sołtysa żona czyli jedna z nas w wolnej chwili „pochłania” książki, aby podzielić się z innymi radością czytania wspólnie z mężem wymyślili taki mini projekt „książkodzielni”. Chcieli w ten sposób rozpropagować ideę bookcrossingu, czyli wymieniania się przeczytanymi książkami metodą – podaj dalej. Ten pomysł spodobał się bardzo mieszkańcom, a nawet osobom mieszkającym w okolicy. Jak pisałyśmy na początku naszym marzeniem jest budowa nowej świetlicy i jak tylko możemy wspieramy sołtysa w naszych działaniach i zdobywaniu choćby drobnych funduszy. Dlatego sołtys wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom i potrzebom w niedzielne popołudnie 7 listopada 2021r. zorganizował nam profesjonalne szkolenie z obsługi komputera. Program zajęć obejmował m.in. komunikację elektroniczną (messenger, Skype, WhatsApp i inne), naukę zakładania poczty i pisanie e-maili, surfowanie w sieci (szukanie potrzebnych informacji oraz robienie zakupów), obsługę urządzeń mobilnych (smartfon, tablet) i inne niezbędne zagadnienia potrzebne w życiu codziennym. Nasze dobre relacje z sołtysem i nasza działalność w efekcie końcowym przyniosła nam zalane fundamenty tak upragnionej i wyczekiwanej świetlicy. Nasze starania zostały zauważone nie tylko w gminie, ale również na wyższym szczeblu dzięki czemu mamy przyznane środki na dalszą budowę świetlicy. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę i ekipę budowlaną, którą będziemy wspierały kulinarnie naszymi specjałami.