Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
Stowarzyszenie KGW Olszówka
SMS o treści POK.5187 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Koło Gospodyń Wiejskich początki swojej działalności datuje na lata 60-te XX wieku, kiedy to działało przy istniejącym Klubie Rolnika. W swoich szeregach zrzeszało wszystkie chętne gospodynie, które chciały działać na rzecz mieszkańców wsi i przekazywać swoje umiejętności oraz wiedzę ludziom młodym. Podczas spotkań uczono się szydełkowania, robótek na drutach, haftowania, wyszywania, wykonywania ozdób ze słomy i z bibuły, uczono śpiewu i tańca ludowego. Organizowano też kursy tańca towarzyskiego, gotowania, szycia. Niejednokrotnie organizowano też wspólne oglądanie filmów, zapraszając do Klubu tzw. Kino objazdowe. Wówczas licznie gromadzili się mieszkańcy wsi w różnym wieku.
Gospodynie brały też czynny udział w różnych uroczystościach, konkursach, festynach, festiwalach wiejskich, gminnych i powiatowych, wielokrotnie zdobywając wiele nagród i wyróżnień. Były też współorganizatorami wiejskich przeglądów kolędniczych i dożynek. W latach 90-tych działalność Koła została zawieszona, ale gospodynie reaktywowały KGW w roku 2000. Jego przewodniczącą została pani Maria Górecka. Od tego czasu jest to jedno z najprężniej działających kół na terenie Gminy Mszana Dolna. Swoim udziałem kulinarnym oraz kunsztem aktorskim gospodynie z Olszówki wpierają różnego typu uroczystości i święta wiejskie, gminne, powiatowe i wojewódzkie, walcząc o laury zwycięstwa. W sierpniu 2010 roku Prezesem KGW Olszówka została Pani Halina Kołodziej. Od 2012 r. KGW prowadzi swoją działalność w ramach zarejestrowanego stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka. Obecnie Koło zrzesza 21 członkiń.
Główna działalność Koła Gospodyń Wiejskich skupia się na wspieraniu wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: oświatowego, społecznego, kulturalnego i gospodarczego sołectwa Olszówka i okolic. KGW zależy na integracji mieszkańców wsi, dlatego nieustannie podejmuje działania na rzecz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich. Koło promuje także produkty regionalne i tradycyjną kuchnię. W latach 2013-2022 Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka podpisywało umowy na realizację zadania publicznego z gminą Mszana Dolna, w ramach których, w przeciągu tych lat, zorganizowało dla mieszkańców wsi, m.in. liczne warsztaty, np. z bibułkarstwa, rękodzieła czy kulinarne oraz festyny, konkursy, dożynki, a także wyjazdy integracyjno-krajoznawcze.
Stowarzyszenie KGW Olszówka w rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich w ARiMR zarejestrowane zostało w 2018 r. Spotkania pań ze Stowarzyszenia KGW Olszówka odbywają się średnio dwa razy w miesiącu. Podczas nich wspólnie śpiewamy piosenki oraz przyśpiewki regionalne, uczymy się szydełkować, wykonywać różnego rodzaju ozdoby, przygotowujemy występy na konkursy, w których uczestniczy Stowarzyszenie KGW Olszówka oraz na imprezy i wydarzenia, które są przez nas organizowane. Ponadto, wymieniamy się swoimi doświadczeniami dotyczącymi różnych dziedzin życia. Każda z członkiń Stowarzyszenia posiada talenty.
Wiele z pań pięknie śpiewa, opowiada legendy regionalne, posiada talenty aktorskie. Część z nas potrafi szydełkować, haftować oraz wyszywać obrazy na płótnie. Panie potrafią także wykonywać ozdoby z bibuły, filcu, nicy, rzeźbić w owocach oraz warzywach. Nasze spotkania przebiegają w miłej i rodzinnej atmosferze. Spotykamy się w swoim groni e, czasem towarzyszą nam nasze rodziny (mężowie, dzieci, wnuki). Potrafimy wspólnie spędzać swój czas wolny, tj. wyjeżdżamy na wycieczki, do kina, teatru. Szanujemy wzajemnie swoje zdanie oraz siebie nawzajem.
Działalność Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Olszówka szybko zyskała poparcie mieszkańców wsi. Organizowane imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem. Młodzież, a także dzieci oraz osoby starsze chętnie korzystają z możliwości udziału w różnego typu warsztatach, takich jak kulinarne, czy też robótek ręcznych. Mieszkańcy angażują się w lepsze poznanie swojego regionu - chętnie uczą się regionalnych pieśni, piosenek oraz przyśpiewek, gotowania regionalnych potraw, wytwarzania własnoręcznych ozdób oraz zgłębiają wiedzę na temat tradycji regionu Zagórzan.