Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW Cuda&Wianki Pawęzowianki
SMS o treści POK.5180 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Kilka słów o KGW „Cuda&Wianki – Pawęzowianki” Zastanawiałam się jak zacząć tą naszą historie i pomyślałam Sobie, że przypomnę może czym jest głośne hasło KGW – Koło Gospodyń Wiejskich To dobrowolna, samorządna i niezależna społeczno-zawodowa organizacja kobieca działająca głównie na terenach wiejskich, będąca przed 29 listopada 2018 r. jednym z rodzajów społeczno-zawodowych organizacji rolników. Pierwsze na ziemiach polskich koło gospodyń wiejskich założyła w 1877 roku we wsi Janisławice aczkolwiek podobna organizacja pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” działała już od 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim.
Działalność koncentruje się na pięciu aspektach:
- pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży,
- działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich,
- rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet,
- racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego,
- zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru.
Zadajemy sobie pytanie czy ta definicja pokrywa się z rzeczywistością, czy to o to tylko w tym chodzi??? KGW spełniają wiele ról. Najczęściej kojarzą się z reprezentowaniem wsi lub gminy na różnorodnych wydarzeniach – dożynkach, konkursach i innych. Często też prezentują lokalny folklor, np. szyjąc tradycyjne stroje, śpiewając ludowe pieśni lub poprzez zajmowanie się rękodziełem, tradycyjnym przygotowaniem dań. A może jednak teraz to już inne działania są sprawą koła gospodyń wiejskich „tych nowych” ???
Patrząc na naszą historie to można rzec, że my widzimy naszą działalność w innych barwach ale nadal pamiętając o tradycji i krzewieniu folkloru. Czy wiecie, że mamy również patrona tak jak inne organizacje np. Ochotnicze Straże Pożarne. Któż to taki: Marta jest patronką gospodyń domowych, hotelarzy, kucharek, sprzątaczek i właścicieli zajazdów. W ikonografii św. Marta przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem, czasami we wspaniałej sukni z koroną na głowie KGW „Cuda&Wianki – Pawęzowianki” - jak to się zaczęło? Nasza Miejscowość jest wyjątkowa – piękne tereny, blisko stąd do miasta, niezły klimat co sprawia że do Pawęzowa ściąga coraz więcej osób zakładających tu swoje ognisko domowe. Z propozycją wyszła nasza Pani Sołtys Małgorzata Niedojadło, która pamiętała, że kiedyś istniało w Pawęzowie – Koło Gospodyń Wiejskich. Złożyła propozycję dziewczynom naszej społeczności. Pomysł podchwyciły wszystkie koleżanki i powiedziały "tak", a koło zarejestrowałyśmy jesienią 2019 roku.
Zanim zawiązałyśmy koło, mijałyśmy się. Dziś jesteśmy bardzo zżyte, sporo o sobie wiemy. Mamy dzieci w podobnym wieku, co sprzyja zacieśnianiu relacji ale też znamy lokalne biznesy i możemy je wspierać aby wieś nasza żyła. Pomysły na działania poddają młodsze dziewczyny. Starsze koleżanki chętnie przystają nawet na te najbardziej szalone. Pierwszą dotację z ARiMR przeznaczyłyśmy na lokalne imprezy, zakup sprzętu kuchennego i strojów. Drugą – na doposażenie kuchni w świetlicy, w której się spotykamy. Spośród trzydziestu pięciu członkiń koła „Cuda&Wianki – Pawęzowianki” aż piętnaście nie ukończyło jeszcze 45 lat. Nie planowałyśmy zawiązywania koła, bo miałyśmy błędne wyobrażenie o tej organizacji. – Koło gospodyń kojarzyło nam się ze starszymi paniami dziergającymi na drutach przy muzyce ludowej. Taki klimat nas nie interesował. Kiedy założyłyśmy własne, nasze myślenie się zmieniło. Dziś zachęcamy do zakładania kół.
Nie jesteśmy typowym gotującym kołem, ale każdą uroczystość staramy się umilić przysmakami. Naszym hitem są proziaki z masłem czosnkowym lub dżemem porzeczkowym, za którymi wszyscy przepadają Wypieki i przetwory przeznaczamy na kiermasze charytatywne, gotujemy też przed świętami. W ubiegłym roku debiutowałyśmy ze stoiskiem na konkursie „Festiwal Polska od Kuchni”. Uwielbiamy zabawy z przymrużeniem oka, przebierane imprezy. Czasem trzeba trochę odpocząć od poważnego życia. Rozerwać się i powygłupiać Koronawirus z pewnością opóźnił wiele zaplanowanych działań. Chciałyśmy zorganizować spotkania z zaprzyjaźnionymi kołami z gminy, marzyła się Nam organizacja wieczorów filmowych pod chmurką i wiele innych inicjatyw.
Dopiero ubiegły rok pozwolił Nam szerzej zaprezentować nasze pomysły i to, czym chcemy się zajmować i jak działać. Nasza działalność to szczególnie wydarzenia dla lokalnej społeczności jak również pokazanie naszej pracy artystycznej i kulinarnej w różnych imprezach poza granicami naszej gminy. Jedną ze szczególnych imprez było uczestnictwo w maju w „Festiwalu Polska od Kuchnii”w Starym Sączu na półfinałach – gdzie odniosłyśmy ogromny sukces: - I miejsce w konkursie Miss Wdzięku do 45 - wyróżnienie w konkursie kulinarnym Następnie był Finał konkursu – Festiwal Polska od Kuchni w Warszawie na Stadionie Narodowym we wrześniu – gdzie zyskałyśmy dużą dawkę energii oraz pozytywnych opinii na temat działalności naszego koła i podejmowanych przez Nas inicjatyw, a przy tym również kontaktów personalnych z kołami z innych regionów Polski. Kolejne wydarzenie to organizacja Festynu Rodzinnego – Pożegnanie Lata w Pawęzowie – spotkanie stworzone dla społeczności lokalnej z występami naszych cudownych dzieci jak również pokazami działalności wszystkich organizacji działających u Nas w sołectwie. Główną atrakcją był zorganizowany przez Nas mecz pomiędzy KGW „Cuda& Wianki – Pawęzowianki” a OSP Pawęzów. Finał to zabawa przy akompaniamencie zespołu który wspiera nas we wszelkich potańcówkach.
Również udział KGW w finale konkursu „Innowacyjna Małopolska- Tradycyjne Potrawy Lokalne” z powiatu dąbrowskiego gościnnie się zaprezentowałyśmy i otrzymałyśmy wyróżnienie w kategorii produkt lokalny. Kolejna akcja to wsparcie kulinarne przy organizowaniu spotkania odsłonięcia tablicy upamiętniającej tajne nauczanie podczas okupacji hitlerowskiej w szkole w Pawęzowie jakimi zasłynęła Pani Wiktoria Olszówka żołnierz Armii Krajowej ps.”Szarotka”– spotkanie z rodziną i przyjaciółmi oraz władzami gminy Kolejne akcje to organizacja spotkania z Mikołajem dla dzieci z Pawęzowa – wioska Św. Mikołaja, Piernikolandia – pieczenie pierników, przygotowywanie własnoręcznych ozdób przez dzieci , opowieści o tradycji Św. Mikołaja oraz spotkanie z nim i wręczenie prezentów. Wsparcie Balu charytatywnego organizowanego przez sołectwo Śmigno dla małej dziewczynki na operacje uszu – wypieki kulinarne oraz zbiórka dzieci „I TY możesz zostać Św. Mikołajem” Kolejnym sukcesem okazał się Kiermasz Bożonarodzeniowy – który był pierwszą taką akcją w której byłyśmy inicjatorem i główną siła działania . Impreza ta została przyjęta z dużym entuzjazmem społeczności gminy, która chwaliła takie akcje i licznie kupowała produkty, które dla Nich przygotowałyśmy – licząc na to że zdradzimy w niektórych przypadkach nawet przepis. Liczymy na wsparcie ze strony Gminy iż to spotkanie przejdzie do kalendarza cyklicznych imprez w naszej gminie.
Było to nowe doświadczenie na którym można było zaobserwować wizję Świąt i potraw bożonarodzeniowych innych Kół z sąsiedztwa. Kolejny rok przed Nami, a już koszyk jest pełen pomysłów i wstępnych rozmów o kolejnych inicjatywach – szczególnie chcemy podjąć temat szkolenia i realizacji kobiet z rejonu wiejskiego Pierwszym większym spotkaniem tego już roku było zorganizowanie podsumowania działalności koła za rok 2021 , które było imprezą niespodzianką dla członkiń. Przebiegało w stylu włoskim – w akcji brał udział Zarząd koła który postanowił podziękować i uhonorować członkinie za wsparcie i poświęcony czas i wszelkie akcje w których chętnie brały udział – takim oto Spotkaniem na którym kilka osób zostało odznaczone naszą symboliczną brożką - „symbolem Ważki” za nieoceniony wkład w działalność całej organizacji. Z uwagi że członkinie Zarządu są młode to było Nam łatwiej pokazać tym starszym koleżankom spotkania w naszym „tradycyjnym” stylu który z pewnością jest inny – kuchnia z uwagi na liczny ogrom obowiązków jest szybsza i zaciągnięta z innych regionów. Impreza odbyło się przy muzyce świetnego muzyka cowerowego, który umilał Nam czas i wyciągnął wszystkie Cuda&Wianki za stołu na wygibasy. Kolędowanie 2021/2022 – to była niesamowita inicjatywa naszych członkiń – przygotowanie stroi, kolęd jakie będą Nam towarzyszyć, pomagając utworzyć odpowiednią atmosferę. To co się zadziało to była istna Magia Świąt Bożego Narodzenia – całymi rodzinami kolędowaliśmy rodzice, dzieci, babcie i dziadkowie, po pracy i w ciągu niedzielnych godzin. A wszystko po to aby przypomnieć społeczności na czym powinniśmy się skupić, jak to było kiedyś jak ludzie chodzili i nieśli cudowną nowinę. Pielęgnujmy ten cudowny czas -BOZEGO NARODZENIA nie tak komercyjnie jak to się dzieje w obecnym świecie Naszą wieś zdobi ogromne serce , które jest pojemnikiem na zakrętki. To kolejna z naszych akcji pomocowych
A teraz idą kolejne piękne wiosenne dni, które będą okraszone licznymi inicjatywami. Jedną z nich jest chęć zorganizowania wymiany między kołami, żeby wzajemnie poznawać swoje okolice, tradycje i wymieniać się doświadczeniami życiowymi. Zyskałyśmy możliwość rozwoju, zdobywania wiedzy na kursach, bliższego poznania tradycji dzięki starszym pokoleniom. To dla nas możliwość odetchnięcia od domowych obowiązków. Nie tylko praca na rzecz innych, ale i plotki, wygłupy, pogaduchy o wszystkim i o niczym. A przede wszystkim to świat z reguły niedostępny dla mężczyzn, ale oczywiście u Nas jest inaczej Czas pokaże co dalej ….. Będziemy działać bo budujemy coś niezapomnianego i niepowtarzalnego. Jak wszyscy wiemy, musimy uzbroić się w cierpliwość ……….