Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.

KGW w Kobylnicy Ruskiej

SMS o treści POK.5167 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)


Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej swoje początki notuje w roku 2004, kiedy to na terenie powiatu lubaczowskiego powstawały pierwsze tego typu ugrupowania. Funkcjonowało przez wiele lat z przerwami i zmianami osobowymi członków. Przełomowym w działalności Koła był rok 2018, w którym to w życie weszła ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych przy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od momentu rejestracji Panie z Kobylnicy Ruskiej zaczęły swoją aktywną działalność nie tylko na terenie swojej lokalnej społeczności ale również o zasięgu ogólnopolskim. Na czele gospodyń stoi młoda i ambitna liderka- Karolina Witt. Swoją charyzmą i zapałem zrzesza pod szyldem koła gospodyń grupę kilkunastu osób - mniej lub bardziej zaangażowanych w aktywną działalność. 
Celem Pań z Kobylnicy Ruskiej jest propagowanie kuchni i kultury regionu geograficznego pogranicza polsko-ukraińskiego, znanego również jako Kresy Lwowskie. Panie wywodzą się z wielokulturowej gminy Wielkie Oczy i tą wielokulturowość swojej społeczności lokalnej podkreślają. Pierwszy rok działalności KGW w Kobylnicy Ruskiej był bardzo aktywny – warsztaty rękodzielnicze dla młodzieży, wyjazdy na dożynki i konkursy jadła, palma wielkanocna, udział w licznych konferencjach i szkoleniach podnoszących wiedzę zarówno kulinarną jak i prawno-organizacyjną kół gospodyń wiejskich, pomoc charytatywna. Rok zakończyły udziałem w projekcie działającego na terenie gminy Wielkie Oczy stowarzyszenia Terra Nostra „ Październikowe spotkania trzech kultur”- warsztaty kulinarne kuchni polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. 
Kolejny rok miał być równie aktywny ale niestety nastała pandemia, która utrudniła nieco aktywne działania. Pandemia nie spowodowała jednak całkowitego zawieszenia działalności. Tuż przed jej wybuchem, we współpracy z Centrum Kultury w Wielkich Oczach zorganizowane zostały warsztaty rękodzielnicze z okazji Dnia Babci i Dziadka- dzieci i młodzież wykonały oryginalne laurki. Również w 2020 r. pojawiła się pierwsza wzmianka na temat Koła Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej w ogólnopolskiej prasie rolniczej. Zaczęło się od artykułu w sekcji „Poznaj nasze KGW” portalu kalendarzrolnikow.pl. Kolejny artykuł o działalności Koła zamieszczono w Tygodnik Poradnik Rolniczy, a także w prasie lokalnej. Na pamiątkę dla przyszłych pokoleń Panie stworzyły list z opisem swojej działalności do umieszczonej pod urzędem gminy kapsuły czasu. 
Stan pandemii skutkował brakiem festiwali i dożynek, dlatego też nie chcąc próżnować Gospodynie stworzyły swój pierwszy e-book kulinarny z przepisami na domowe przetwory. Cała publikacja od zbierania przepisów po zdjęc ia i ostateczny projekt to dzieło ich rąk. E-book „Przetwory na zimowe wieczory” jest w dalszym ciągu dostępny darmowo dla wszystkich chętnych tak samo jak jego następca przygotowany pod koniec 2020 r. – e-book „Dania i wypieki świąteczne”. KGW w Kobylnicy Ruskiej jest również inicjatorem angażowania w kultywowanie tradycji i kultury dzieci i młodzież poprzez konkursy. Wspomogły również swoimi działaniami producentów chryzantemy, a odebrane kwiaty okwieciły przydrożne krzyże i kapliczki. 
Rok 2021 okazał się najbardziej intensywnym i pełnym sukcesów. Pierwsze półrocze to m.in. czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, pieczenie pączków na Tłusty Czwartek oraz pierwszy wyjazd na konkurs kulinarny po ponad rocznej przerwie. 29 maja KGW w Kobylnicy Ruskiej wzięło udział w wojewódzkim finale Festiwalu Polska od Kuchni. W związku z udziałem w tym festiwalu Gospodynie opowiadały o kuchni swojego regionu w programie śniadaniowym „Pytanie na śniadanie”, co przyczyniło się do wzrostu rozpoznawalności koła z Kobylnicy Ruskiej. Kolejnym sukcesem było zwycięstwo w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” i awans do Wielkiego Finału, który odbył się podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie. Wyjazd do Częstochowy zaowocował wieloma znajomościami z przedstawicielkami kół z całej Polski – już w maju Panie ponownie spotkają się z zeszłorocznymi finalistami podczas Zjazdu Delegatów ONZ w Łodzi, gdzie będą promowały województwo podkarpackie. 
Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnicy Ruskiej jest również laureatem konkursów kulinarnych na lokalnym szczeblu- podczas dożynek gminnych oraz odbywającego się corocznie w pobliskiej Baszni Dolnej Festiwalu Dziedzictwa Kresów. Panie skorzystały również z dofinansowania programu #szczepimysięzKGW i zorganizowały w swojej miejscowości wydarzenie promujące profilaktykę szczepień. Jesienią 2021 r. Koło nawiązało współpracę z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Zębie. Członkinie obu Kół odwiedziły swoje siedziby i poznały wspólnie kuchnie góralską oraz polsko-ukraińską. Gospodynie z Kobylnicy Ruskiej miały przyjemność poznać i ugościć u siebie rodziców polskiego skoczka Kamila Stocha. Wszystkie działania i aktywność Pań z Kobylnicy Ruskiej mają za zadanie promować region i kulturę gminy Wielkie Oczy i wielokulturowej społeczności lokalnej.


« « powrót

---------------------------------------

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR



SPONSORZY

PARTNERZY



PATRONI MEDIALNI


GOSPODARZE






PATRONAT HONOROWY




Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się