Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW W Ludwikowie
SMS o treści POK.5007 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
KGW w Ludwikowie Kobiety z Ludwikowa torują drogę kolejnym pokoleniom poprzez popularyzowanie i kultywowanie tradycji od bardzo dawna natomiast nasza działalność i przynależność do KGW w Ludwikowie została wpisana do krajowego rejestru KGW 19 grudnia 2018 roku.
Pomimo wielu obowiązków, z jakimi borykają się kobiety na wsi, nie brak nam zapału i pomysłów do działania. Działamy na płaszczyźnie wielu dziedzin, które prężnie rozwijamy. Zainspirowałyśmy młodzież i pomogłyśmy w przygotowaniu pięknej i tradycji, jaką jest kolędowanie, która została wyemitowana w TVP w na programie agrobiznes. Pokazując tym samym, jak wielka tkwi siła w młodych ludziach oraz jak wiele możemy od nich samych czerpać. Byłyśmy gośćmi audycji "Kulinarne Skarby Naszej Ziemi" w Radiu Plus, udzieliliśmy wywiadu odnośnie do tradycji bożonarodzeniowych. Nie zabrakło również wizyty w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej gdzie pojechałyśmy na zaproszenie Pani Minister- Małgorzaty Jarosińskiej- Jedynak. Wielkim wyróżnieniem było dla nas reprezentowanie gminy Jedlińsk w pikniku rodzinnym w Goździe Kuczkowskim, gdzie gościem specjalnym był wiceprezes rady ministrów. Braliśmy czynny udział w dożynkach gminnych i powiatowych, podczas których prezentujemy swoje stoisko wystawiennicze.
Aby integrować lokalną społeczność, angażujemy mieszkańców naszej miejscowości do wspólnej pracy. Corocznie wyplatamy wieniec dożynkowy, tym samym dziękując Panu Bogu za plony i ciężką pracę rolnika. Niejednokrotnie stajemy na podium, zdobywając nagrody, np. w roku 2021 zajęliśmy pierwsze miejsce w turnieju sołectw, drugie miejsce stoisko wystawiennicze, trzecie miejsce wieniec dożynkowy. Podczas spotkań KGW w świetlicy wiejskiej w Ludwikowie wykonujemy ozdoby okolicznościowe: bombki, choinki, palmy wielkanocne, pisanki, kurki, baranki, kwiaty z krepiny oraz serwety. Pielęgnujemy dawne tradycje poprzez uczestnictwo w obrzędach sobótkowych. Wianek sobótkowy wykonany metodą tradycyjną z kwiatów i ziół przez naszą członkinię zajął pierwsze miejsce. W konkursie gminnym zdobyłyśmy nagrodę za wykonanie palmy wielkanocnej. W konkursie "Polska od Kuchni" w 2021 roku w kategorii Miss Wdzięku 45+ w województwie mazowieckim na podium stanęła nasza członkini, zajmując pierwsze miejsce, zdobyliśmy również wyróżnienie w kategorii Kobieta Gospodarna. Dostałyśmy nominację w konkursie Gospodarczym Starosty Radomskiego "Perła Powiatu" w kategorii "Tematyczne Ozdoby Świąteczne".
Poprzez popularyzowanie takich przykładów tradycji, jak i innowacji pomagamy lokalnej społeczności dostrzec walory otaczającego nas świata, torując drogę kolejnym pokoleniom. Pokazujemy naszą kreatywność, rozwijamy nasze talenty, wzbudzamy wiarę we własne możliwości. Nasze koło angażuje się w akcję charytatywne, niosąc pomoc potrzebującym, kierując się słowami Jana Pawła II" Człowiek jest wielki (...) przez to, czym dzieli się z innymi."