Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.

KGW w Nowym Waliszowie

SMS o treści POK.5254 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)


Dzięki naszym przodkom z Kresów Wschodnich jesteśmy gospodarne i wyjątkowe, to mamy w genach. Kultywujemy i pielęgnujemy tradycje naszych przodków. W 2002 i 2003 roku pielgrzymowaliśmy do ziemi naszych Ojców do Tarnowicy Polnej pow. Tłumacz woj. Stanisławów. Stworzyłyśmy „Izbę Pamięci” to taka „Mała Ojczyzna” Tarnowica Polna w Nowym Waliszowie. Zgromadziłyśmy niesamowite eksponaty: meble, narzędzia, zdjęcia i dokumenty przywiezione ze Wschodu. Przy KGW powstał cudowny Zespół „Waliszowianie”, który scalił kilka pokoleń. W repertuarze mamy pieśni naszych przodków, dzięki którym odnosimy spektakularne sukcesy w takich konkursach jak np. III miejsce na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, II miejsce w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii w Szczecinie. Musimy także wspomnieć o wyjątkowym i nie zapomnianym wydarzeniu, które zapisało się na kartach historii naszego Zespołu a mianowicie udział Wratislava Cantans we Wrocławiu. 
Nasze serca skradł również Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, w którym dwukrotnie zajęliśmy I miejsce. Nie możemy tu nie wspomnieć o wyróżnieniu na Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia Pieśń” w Szprotawie. Bardzo ważnym wydarzeniem mającym wpływ na utrzymanie i pogłębienie tożsamości narodowej było wydanie śpiewnika pt „Na Podolu to się śpiewało”, w którym zostały zawarte pieśni, przekazane nam przez naszych przodków w formie ustnej zapamiętane przez mieszkańców naszej wsi. Śpiewnik okazał się skarbnicą wiedzy na temat tradycji oraz wielu niewiarygodnych losów mieszkańców i z pewnością będzie stanowić bazę do dalszych badań dla przyszłych pokoleń. 
Warto także wspomnieć iż założyłyśmy Młodzieżowy Zespół Taneczny „Waliszowianie”, który zajął II miejsce na Festiwalu” Złote Talenty w Złotej Pradze” w Czechach i Dziecięcy Zespół Taneczny „Waliszowianie” w celu przekazania kultywowanych tradycji młodemu pokoleniu dla zachowania i pogłębiania tożsamości narodowej. Pragniemy również pochwalić się osiągnięciami w konkursach kulinarnych. Np. za wystrój i przygotowanie potraw zgodnie z tradycyjną recepturą na stół wielkanocny w konkursie „Tradycje Wielkanocne Ziemi Kłodzkiej” dwukrotnie otrzymałyśmy puchar Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego i Ministra Krzysztofa Jurgiela. 
Ponadto zajęłyśmy III miejsce w konkursie Bitwa Regionów w KOWR za przygotowanie wyśmienitego kińdziuka. Aby jeszcze bardziej podkreślić, że jesteśmy kobietami gospodarnymi i wyjątkowymi chcemy w tym miejscu wspomnieć , że pozyskałyśmy środki pieniężne na ukwiecenie i upiększenie naszej wsi przez posadzenie kwiatów cebulkowych przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych . Krzewy ozdobne posadziłyśmy przy przystankach PKS, przy WOK i przy placu zabaw oraz iglaki przy parkingu kościelnym tworząc tym samym żywopłot. Była to wspaniała inicjatywa lokalna, która scaliła wszystkich mieszkańców, dzieci, młodzież jak również to starsze pokolenie. Do dziś piękne kompozycje roślinne przypominają nam wspólne działanie na rzecz ogółu. 
Ponadto organizowałyśmy : 
  • warsztaty pieczenia chleba w piecu chlebowym,
  • warsztaty wyplatania ekologicznych dywaników z zużytych ubrań, 
  • warsztaty segregacji śmieci. 
Dokładamy wiele starań, by w naszej małej społeczności kultywować tradycje, dlatego w rocznicę przyjazdu naszych przodków dn. 15.08. co roku organizujemy „Dzień Tarnawiecki”. W tym dniu przygotowujemy potrawy, śpiewamy pieśni i mówimy tzw. gwarą tarnowiecką. Uczestniczymy w corocznym festynie z okazji Odpustu Św. Anny i tym samym umilamy czas śpiewem, pieczemy i sprzedajemy ciasta a dochód przeznaczamy na remont naszej świątyni. Robimy to z pasją, poświęceniem ucząc młode pokolenie, że warto podejmować najmniejsze inicjatywy dla dobra innych. 
Wspólnie z innymi organizacjami działającymi na terenie wsi organizowaliśmy festyny a dochód przeznaczyliśmy na zakup figury Św. Floriana z piaskowca i usytuowaliśmy przy remizie w naszej wsi. Ponad to prowadzimy wypożyczalnię naczyń. Nasza gospodarność przejawia się również tym, że zakupiłyśmy nowe zestawy naczyń oraz całe wyposażenie. Dla organizacji działających społecznie udostępniamy je bezpłatnie. Ojczyzna to skarbnica ogromnej wiedzy historycznej, pozyskałyśmy środki pieniężne na tablicę upamiętniającą osoby, które oddały życie w walce o niepodległość w 100-tną Rocznicę Odzyskania Niepodległości. 
My gospodarne a zarazem wyjątkowe kobiety z Nowego Waliszowa organizujemy „Bramy weselne” dla nowożeńców. Z uśmiechem i poprzez zabawę przekazujemy cenną wiedzę na temat rodzimych zwyczajów, obyczajów naszych przodków. Nasze życie zdominowane jest kalendarzem sakralnym. Latem zbieramy zioła, kwiaty, trawy a następnie wykorzystujemy do wicia wieńca dożynkowego czy palmy wielkanocnej a z ziół robimy napary czy parzymy herbatki, które pomagają na różne dolegliwości. Nasza wyjątkowość przejawia się nieustannym angażowaniu kilku pokoleń dzieci, młodzieży czy seniorów w przeróżne inicjatywy służące integracji naszej ” małej ojczyzny”. Zimą spotykamy się i wykonujemy prace szydełkowe, robimy na drutach, ozdoby choinkowe z bibuły czy dywaniki ekologiczne. Pamiętajmy siła tkwi w narodzie! 
Działania, które rodzą w sercach ludzkich miłość, wolę żeby je podejmować. Bo to właśnie miłość jest czuwaniem nad dobrem nas wszystkich, narzędziem, by służyć innym. Poprzez nasze inicjatywy chcemy wpoić młodemu pokoleniu, by patrzyło na świat z punktu widzenia potrzeb dla całej społeczności lokalnej a nie własnego upodobania. Od najmłodszych lat pragniemy rozpalić w nich miłość do naszej kochanej „małej ojczyzny”, nauczyć fundamentów tradycji, aby mogli potem wzrastać w poczuciu głębokiej przynależności lokalnej i narodowej oraz, by potrafili bezgranicznie i z dumą kochać nasz kraj i mówić pięknie o nim. Żeby umieli reagować miłością na wszystko, co ich w życiu spotyka.

« « powrót

---------------------------------------

ORGANIZATOR






SPONSORZY






PATRONI MEDIALNI



Copyright © 2020
projekt serwisu IRN Multimedia, oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się