Głosowanie KOBIETA GOSPODARNA I WYJĄTKOWA - woj.
KGW w Żebry-Wierzchlas
SMS o treści POK.5011 na numer 7248
koszt wysłania SMS to 2 zł netto (2,46 zł z VAT)
Koło Gospodyń Wiejskich w Żebry-Wierzchlas zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze KGW prowadzonym przez ARiMR dnia 05.09.2019 r. Obecnie do koła należy 43 członków. W latach 2019, 2020 oraz 2021 uzyskaliśmy pomoc finansową ARiMR, którą wydatkowaliśmy na działalność Koła w zakresie kulturalno-oświatowym oraz na wszechstronny rozwój obszarów wiejskich. Organizowaliśmy m.in. spotkanie sylwestrowe, braliśmy udział w dożynkach, festynach, wydarzeniach sportowych, wyplatamy wieńce dożynkowe, dbamy i pielęgnujemy plac wiejski, oraz przydrożny krzyż, wspieramy rozwój naszej wsi oraz promujemy powiat ostrołęcki oraz Mazowsze. Na spotkania integracyjne, festyny i pikniki lokalnej społeczności zawsze przygotowujemy regionalne, kurpiowskie specjały.
Bierzemy udział w różnych konkursach, nasze największe dotychczas sukcesy to zajęcie: I miejsca w konkursie "Słodkie Smaki Regionów" organizowanym przez KOWR, I miejsce w 2021 r. w konkursie na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną organizowany przez GOK w Olszewie-Borkach, III miejsce w województwie mazowieckim w konkursie kulinarnym Bitwa Regionów 2021. Ponadto przewodnicząca zarządu naszego koła w roku 2021 uzyskała II miejsce w konkursie na "Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w Województwie Mazowieckim".
Ponadto w 2019 roku organizowaliśmy szkolenie z dietetykiem dla lokalnych rolników i ich rodzin, co sfinansowane zostało z dotacji FSUSR.
W 2020 r. zaskoczył na koronawirus, ale pomimo trudnych warunków działalności udało nam się przeprowadzić szereg fajnych inicjatyw oraz pozyskać kilka dotacji. Zaczęliśmy od Adaptacji Altany Wiejskiej w ramach dotacji FIO Mazowsze Lokalnie (m.in. wymiana okien, drzwi, położenie boazerii). Zaadaptowaliśmy wówczas również w altanie mały aneks kuchenny. Następnie zaangażowaliśmy się jako KGW w Inicjatywę lokalną realizowaną w porozumieniu z Urzędem Gminy w Olszewie-Borkach polegającą na budowie świetlicy wiejskiej czynem społecznym. Jest to inwestycja o tyle dla nas istotna, gdyż daje nam szansę na dostęp do lokalu z zapleczem kuchennym i dalszy rozwój organizacji. Męska część naszej załogi KGW pracowała na budowie, a panie dbały o cieple posiłki, prace porządkowe oraz biurokrację.
Latem 2020 r. mieliśmy przyjemność być partnerem wydarzenia polegającego na organizacji spływu kajakowego rzeką Omulew dla Członków KGW z terenu Gminy Olszewo-Borki. Wydarzenie to uświetniła obecność Kapeli Kurpiowskiej przy ognisku. Z dotacji Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach organizowaliśmy warsztaty rękodzieła i kulinarne z zakresu wyrobu domku z piernika. Efekty tych prac można zobaczyć na naszym profilu na FB.
Na zakończenie roku 2020 zrealizowaliśmy również zadanie pt" Wspieranie rozwoju gospodyń aktywnych społecznie" w ramach dotacji UMWM. Dzięki tej dotacji zakupiliśmy sprzęt gastronomiczno-kateringowy, który jest niezbędny do organizacji różnych wydarzeń.
W 2021 r. zrealizowaliśmy warsztaty kurpiowskie, warsztaty z zakresu wyplatania wieńców dożynkowych oraz warsztaty Bożonorodzeniowe. Organizowaliśmy również festyny wspierające promocję szczepień przeciwko Covid-19, a podczas festynów odbywały się różne wydarzenia sportowe np. turniej tenisa stołowego czy mecz piłki nożnej ale również np. spotkanie z alpakami które na co dzień pracują w roli terapeutów. Nasza organizacja zrealizowała również projekt w ramach FIO Mazowsze Lokalnie polegający na montażu tyrolki na placu zabaw dla dzieci.
W 2021 r. byliśmy również opiekunem dwóch innych projektów Mazowsze Lokalnie realizowanych na terenie naszej wsi przez grupy nieformalne tj. budowa klombu kwietnego (wykonany z zalegających starych cegieł) oraz wykończeniu łazienki w świetlicy wiejskiej (łącznie z położeniem glazury i terakoty). Wszystkie działania podejmowane przez nasza organizację są nieodpłatne, członkowie uczestniczą w działaniach społecznych dla dobra ogółu. Rok 2021 to także duży wkład pracy społecznej w realizację prac na budowie świetlicy wiejskiej. Aktualnie jesteśmy na etapie wykończania kuchni. Budowa świetlicy rozpoczęła się 2020 r.
W ciągu dwóch lat 2020 i 2021 r. mieszkańcy wsi oraz członkowie naszego KGW przepracowali społecznie około 100 dni przy budowie świetlicy i działaniach społecznych skupionych wokół świetlicy. Tylko nieliczne prace były realizowane w ramach zlecenia firmom zewnętrznym przez Urząd Gminy. Zdecydowaną większość prac wykonują nieodpłatnie mieszkańcy sołectwa, członkowie naszego KGW. Mając niewielkie, ale istotne doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji poszukujemy uparcie w dalszym ciągu środków na rozwój naszej organizacji i zrealizowanie zaplanowanych działań w niniejszym projekcie, KGW w Żebry-Wierzchlas pasjonuje się regionalną tradycją i kulturą regionu, nasze działania wiążą się również z dbałością o kulturę fizyczną, rozwój dzieci i młodzieży jak również dbałość o środowisko naturalne, dlatego od wielu lat gospodynie z naszej wsi dbają i pielęgnują plac wiejski.
Organizujemy zajęcia i spędzamy aktywnie czas z dzieciakami z naszej wsi, dążymy do rozwoju i pogłębiania wiedzy z zakresu kultury, sportu wspieramy w realizacji zamierzeń i wyzwań edukacyjnych. Wszelkie organizowane przez nas wydarzenia wpływają nie tylko na upowszechnianie wiedzy i kultury tym zwłaszcza kultury fizycznej oraz kultury i tradycji regionu Kurpiowszczyzny) wśród lokalnej społeczności, ale daje też nam szansę na rozwój naszej miejscowości. 2022 r. po złagodzeniu obostrzeń epidemicznych niósł wiele nadziei na powrót do normalności i dalszy rozwój naszej organizacji. Niestety niepokojące wydarzenia na Ukrainie spowodowały, że nasze działania obecnie skupiają się wokół pomocy uchodźcom wojennym. Wspólnie z Urzędem Gminy w Olszewie-Borkach oraz działającymi na naszym terenie OSP i innymi KGW prowadzimy zbiórki i wspieramy działania mające na celu jak najlepsze zaopatrzenie i pobyt uchodźców w naszej gminie.